Instalaci Energetyczne - Gmina Czarna Dąbrówka

Szukaj
Godzina:
Idź do spisu treści

Menu główne:

Instalaci Energetyczne

 
 
 
 









































Szanowni Państwo!


Wójt Gminy Czarna Dąbrówka
informuje, że do dnia 12 stycznia 2017r. roku będzie prowadzony nabór deklaracji badających zainteresowanie mieszkańców Gminy udziałem w projekcie pozwalającym na dofinansowanie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
W ramach projektu Gmina będzie ubiegała się o dofinansowanie w wysokości do 80% kosztów kwalifikowalnych zakupu i montażu (podatek VAT 8% lub 23% stanowi koszt niekwalifikowalny),
w przypadku instalacji fotowoltaicznej może zostać pomniejszone do 45% kosztów kwalifikowalnych.

1. Instalacji kolektorów słonecznych
Kolektory słoneczne służą do podgrzewania zimnej wody do celów użytkowych w gospodarstwie domowym przy wykorzystaniu energii słonecznej. Wykonywana instalacja każdorazowo uwzględnia rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, szacowane na podstawie liczby osób/użytkowników zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym oraz ilości faktycznego, dobowego zużycia wody.
Planowana jest możliwość dofinansowania dwóch wariantów instalacji solarnej:

  • wariant z zasobnikiem na CWU o pojemności 250 litrów, dedykowany dla gospodarstw domowych liczących do pięciu mieszkańców; szacunkowa wysokość wkładu własnego, jaką poniesie gospodarstwo domowe przy instalacji wskazanego zestawu to ok. 2900 zł;

  • wariant z zasobnikiem na CWU o pojemności 350 litrów, dedykowany dla gospodarstw domowych liczących powyżej pięciu mieszkańców; szacunkowa wysokość wkładu własnego, jaką poniesie gospodarstwo domowe przy instalacji wskazanego zestawu to ok. 3600 zł;


2. Instalacji fotowoltaicznych
Fotowoltaiczna mikroinstalacja prosumencka
zamienia energię promieniowania słonecznego na energię prądu elektrycznego. Jej łączna moc elektryczna nie może przekroczyć 5 kW. Instalacja służy do zasilania wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku mieszkalnego o napięciu 230 V. Wytworzona energia może być przeznaczona na potrzeby własne gospodarstwa domowego, czyli do zasilania urządzeń codziennego użytku np. lodówka, pralka, telewizor, ogrzewanie prądem wody itp.
Planowana jest możliwość dofinansowania trzech wariantów instalacji fotowoltaicznej:

  • instalacja o mocy 3,0 kWp dedykowana dla gospodarstw domowych o rocznym zużyciu energii do 3000 kWh (lub miesięcznym rachunku za energię elektryczną na poziomie do ok. 120 zł); szacunkowa wysokość wkładu własnego jaką poniesie gospodarstwo domowe w związku z wykonaniem wskazanej instalacji ok. 4200 zł; zł (w przypadku dofinansowania do 45% szacunkowa wysokość wkładu własnego jaką poniesie gospodarstwo domowe w związku z wykonaniem wskazanej instalacji wyniesie ok. 9 200 zł);

  • instalacja o mocy 4,0 kWp dedykowana dla gospodarstw domowych o rocznym zużyciu energii do 4000 kWh (lub miesięcznym rachunku za energię elektryczną na poziomie do ok. 160 zł); szacunkowa wysokość wkładu własnego jaką poniesie gospodarstwo domowe w związku z wykonaniem wskazanej instalacji ok. 5600 zł; (w przypadku dofinansowania do 45% szacunkowa wysokość wkładu własnego jaką poniesie gospodarstwo domowe w związku z wykonaniem wskazanej instalacji wyniesie ok. 12 300 zł);

  • instalacja o mocy 5,0 kWp dedykowana dla gospodarstw domowych o rocznym zużyciu energii do 5000 kWh (lub miesięcznym rachunku za energię elektryczną powyżej 160 zł); szacunkowa wysokość wkładu własnego jaką poniesie gospodarstwo domowe w związku z wykonaniem wskazanej instalacji ok. 7000 zł;  (w przypadku dofinansowania do 45% szacunkowa wysokość wkładu własnego jaką poniesie gospodarstwo domowe w związku z wykonaniem wskazanej instalacji wyniesie ok. 15 400 zł);


3. Kocioł na biomasę (pellety)
Kocioł na biomasę
to kocioł centralnego ogrzewania wykorzystujący odnawialne źródło energii jako surowiec grzewczy. Surowcem tym są najczęściej pellety
materiał opałowy ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych (trociny, wióry, zrębki). Alternatywnie surowiec grzewczy stanowić może również kora, słoma lub ziarna owsa. Kotły na biomasę najczęściej wyposażone są w automatyczne podajniki oraz system automatycznego sterowania zapalaniem, wygaszaniem i dopływem powietrza. Dzięki temu z jednej strony wymagają minimalnego nakładu własnej pracy (znacznie mniejszego niż w przypadku kotłów zasypowych lub kotłów na ekogroszek), a z drugiej umożliwiają racjonalne spalanie paliwa w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Pomaga to w osiągnięciu optymalnego efektu ekonomicznego.
Podczas spalania pelletu powstaje bardzo mała ilość popiołu (ok 5 kg z 1 tony surowca grzewczego), emitowana jest minimalna ilość substancji toksycznych do atmosfery. Niskie jest również pylenie, dzięki czemu kocioł na pellety może być zainstalowany nie tylko w typowej kotłowni, ale również np. w garażu czy warsztacie.
Możliwe warianty instalacji zostaną ustalone na podstawie zebranych przez Gminę Czarna Dąbrówka deklaracji OZE. Przyjmuje się jednak, że minimalny wariant o mocy 10 kW powinien wiązać się z wkładem własnym mieszkańca na poziomie ok. 3000-3600 zł.

4. Pompa ciepła
Pompa ciepła
to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z ośrodka o niższej temperaturze (tzw. dolne źródło ciepła) do obszaru o wyższej temperaturze (tzw. górne źródło ciepła) w trakcie procesów termodynamicznych zachodzących przy współudziale czynnika chłodniczego. Mechanizm działania pompy ciepła oparty jest na tej samej zasadzie, co mechanizm działania lodówki czy klimatyzatora. Jej celem nie jest jednak odebranie ciepła od mięsa, warzyw czy owoców schowanych w lodówce, ale dostarczenie ciepła (czyli to, co lodówka robi na wymienniku umieszczonym z tyłu obudowy).
W zależności od rodzaju wybranej instalacji, dolnym źródłem ciepła może być powietrze atmosferyczne, grunt, powierzchniowe i podziemne ujęcia wody.
Pompa ciepła jest uznawana za najtańsze elektryczne rozwiązanie pozwalające na ogrzewanie domu (ciepła woda użytkowa, centralne ogrzewanie). Pobierając 1 kWh energii elektrycznej  z sieci jest w stanie pozyskać od 1 do 4 kWh energii cieplnej z obszaru o niższej temperaturze (np. powietrze na zewnątrz domu), a następnie oddać w łącznej ilości od 2 do 5 kWh energii cieplnej do obszaru o wyższej temperaturze (np. powietrze wewnątrz domu).
Za pomocą pompy ciepła możliwe jest nie tylko ogrzewanie wody użytkowej i pomieszczenia. Istnieją również urządzenia pozwalające na chłodzenie pomieszczenia wtedy, kiedy jest to pożądane (np. w okresie letnim).
Z uwagi na konieczność zasilania energią elektryczną, za optymalne uznaje się połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

UWAGA!
W przypadku braku w budynku mieszkalnym instalacji ciepłej wody użytkowej, wykonanie takiej instalacji należy do obowiązków właściciela budynku.

Realizacja projektu uzależniona jest od uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinny w terminie do 12 stycznia 2017 roku złożyć w Urzędzie Gminy Czarna Dąbrówka, osobiście (pokój nr 18, Referat Programów Unijnych), od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu (poniedziałek w godz. od 8:00 do 16:00, wtorek-piątek w godz. od 7:00 do 15:00) wypełnioną deklarację uczestnictwa. Deklaracja ta pozwoli również na zweryfikowanie, czy budynek spełnia wszystkie niezbędne do wykonania instalacji oraz na dobór odpowiedniej wielkości instalacji OZE.

Formularze ankiet dostępne są w siedzibie Urzędu Gminy (pokój nr 18) oraz na stronie internetowej: www.czarnadabrowka.pl
Wszelkie informacje związane z projektem można uzyskać pod numerem telefonu 59 8212643 oraz w siedzibie Urzędu Gminy Czarna Dąbrówka , pokój nr 18 .

W kwestiach technicznych dotyczących instalacji OZE proszę o kontakt z Panem Piotrem Bartczakiem tel. 794 607 037 w godz. 9:00 - 17:00.

Załączniki:










































 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego